Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
categoryimage 18 October 201720:00

Tubis Trio

Buy ticket

BUY_TICKET_AFTER_TEXT

Information


Najbardziej obiecujący, młody polski zespół - Tubis Trio.
Zadebiutował płytą nagraną w słynnej sali imienia Roberta Kriepsa w Luxemburgu. Album ten został uznany za jedną najlepszych płyt jazzowych 2009 roku na świecie przez brytyjski magazyn Jazzwise. „Tubis Trio prezentuje wyraźny, indywidualny styl, który pochodzi z Europy, a nie Ameryki.” – tak napisał Stuart Nicholson w uzasadnieniu wyróżnienia.

A tak o zespole pisze Marek Dusza (Krytyk jazzowy związany z dziennikiem Rzeczpospolita, współpracuje z magazynami Jazz Forum i AUDIO, trzykrotnie nominowany do Jazzowego Oscara, nagrody Stowarzyszenia Melomani w kategorii Dziennikarz Krytyk Roku)

Najbardziej obiecujący, młody polski zespół Tubis Trio zbiera same entuzjastyczne recenzje. Porównywany jest do szwedzkiego tria e.s.t. nie tylko dlatego, że stanowi niezwykle zgrane combo współpracujące od lat. Muzycy stworzyli jeden organizm, a każdy z nich jest równoprawnym kreatorem brzmienia, które zaskakuje odniesieniami do najróżniejszych muzycznych stylów i wciąga w muzyczny spektakl.

Pianista Maciej Tubis powiedział w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”: – Kiedyś inspirował mnie Esbjorn Svensson i jego trio e.s.t. Kiedy usłyszałem ich płytę „From Gagarin's Point of View”, pomyślałem, że to jest moja koncepcja muzyki i że ktoś mnie wyprzedził.

Istotą muzyki Tubis Trio są improwizacje rozwijające się wokół kompozycji członków tria. Nigdy nie wiadomo w którą stronę pójdą, bo każdy z muzyków dodaje coś  od siebie, rozbudowuje temat, czasami kieruje go na inne, stylistyczne tory, a pozostali podchwytują jego myśl i tak powstaje nowa, żywa forma utworu. Taka formuła gwarantuje, że każdy ich występ jest inny, każdy pasjonujący. Skojarzenia z zespołami amerykańskimi: Brad Mehldau Trio i The Bad Plus nie są przypadkowe. Na koncertach Tubis Trio płynie ze sceny podobna fala ekspresji i twórczego uniesienia, w które wpadają muzycy. Co najważniejsze, swoją pasją zarażają słuchaczy. Najważniejsze dla mnie jest przekazywanie emocji – mówi Maciej Tubis. Przeżywam głęboko każdy koncert, cieszę się, że mogę grać na żywo. Skupiam się wyłącznie na muzyce, daję sobie zupełną swobodę, chwytam spontaniczność chwili. Publiczność ulega tej magii spotkania na żywo z twórcą i zawsze żywo reaguje.„Podobało mi się! Ale to chyba nie był jazz? Bo ja jazzu to nie lubię!” – powiedział po jednym z koncertów podekscytowany słuchacz.

Zespół istnieje od 2006 roku. Obecnie tworzą go: pianista Maciej Tubis, kontrabasista Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan. Trio wykonuje autorskie kompozycje, których styl określają jazzowe improwizacje otwarta na szersze muzyczne horyzonty. Określenie jazz zbyt ogranicza i szufladkuje – mówi pianista Maciej Tubis. Tworzymy utwory z melodyjnymi tematami, ale nieprzewidywalnymi formami. Klasycyzujące polifonie przechodzą w rockowe ostinata. Czerpiemy inspiracje ze wszystkich stylów muzycznych, z różnych epok, czasami sięgamy po tematy muzyki pop, ale przerabiamy je z największym kunsztem artystycznym.

Zespół zadebiutował płytą nagraną w słynnej sali imienia Roberta Kriepsa w Luxemburgu, gdzie występują sławy. – Były tam znakomite warunki akustyczne i chociaż rejestrowaliśmy koncert
tylko po to, żeby go potem posłuchać we własnym gronie, nagranie okazało się bardzo dobre technicznie i zdecydowaliśmy, że to będzie nasz debiut na CD. To album, który zaskoczy słuchaczy jasną wizją muzyki rozwijającej się pod wpływem nastroju chwili. Improwizacje nasycone są radością tworzenia, chęcią podzielenia się nową muzyką ze słuchaczami.

Album „Live In Luxembourg” został uznany za jedną najlepszych płyt jazzowych 2009 roku na świecie przez brytyjski magazyn Jazzwise.

Po wydaniu płyty koncertowej Live In Luxembourg zespół powraca z pierwszą płytą studyjną. „The Truth” jest jego debiutem w holenderskiej wytwórni Challenge Records. Nagranie zawiera 10 kompozycji autorskich Macieja Tubisa, które wyróżniają się dużą melodyjnością wymykając się typowo jazzowej estetyce. Jednak improwizacja jest najważniejszą częścią tej muzyki, definiującą jednocześnie stylistykę. „To jest nasza historia, nasze emocje. Żadnej chłodnej kalkulacji. Żywa reakcja publiczności na naszych koncertach to potwierdza. Chcemy naszą radością z muzykowania podzielić się z innymi. Jazz, nie jazz. Nie ma znaczenia. Liczy się tylko prawda.”

 

Maciej Tubis - fortepian

Paweł Puszczało - kontrabas 

Przemek Pacan - perkusja

 

Więcej o zespole i koncercie na:

 

Singiel promujący płytę:

Wejściówki (30 zł) do nabycia:

  • Kup Bilecik
  • Ticketpro
  • oraz w kasie CKK Jordanki przy Al. Solidarności 1-3, Wtorek - Sobota: 13:00 -19:00, Tel. (56) 642 43 79

 

a4 Parking

Uprzejmie informujemy, że na terenie CKK Jordanki znajduje się całodobowy, płatny, niestrzeżony parking na 185 miejsc. Zapraszamy do korzystania z parkingu podczas spektakli, a także w czasie wyjazdów do centrum miasta.

Parking jest również dostępny dla samochodów z instalacją LPG.

Opłaty za każdą rozpoczętą godzinę wynoszą:

3 pln w godz. 6-17

2 pln w godz. 17-6

Na terenie parkingu znajdują się dwie kasy automatyczne, prosimy o uiszczenie opłaty przed wyjazdem.

Contact Info