Kasa biletowa: +48 566 424 379
CKK Jordanki: +48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
18/02/2018 | 19:00

WYDARZENIA


AKTUALNOŚCI

ZOBACZ WSZYSTKO
Aktualności

Classica Tour – koncert Michała Szpaka w Toruniu

Tegoroczne walentynki rozbrzmiały w Toruniu głosem Michała Szpaka. Na scenie, jako gość honorowy, towarzyszyła artyście jego siostra – Marlena Szpak – dodając wydarzeniu operowego uroku.
Koncert został podzielony na dwie części. Pierwsza była niezwykle artystyczna, podczas niej Michał nie odezwał się do publiczności, pozwalając przemawiać jedynie muzyce. Na otwarcie koncertu zagrał sam zespół, a zza sceny słychać było operowy głos Marleny. Po delikatnym wstępie nadszedł czas na dodanie atmosferze charakterystycznego pazura! Michał Szpak zaprezentował wykonanie utworu „Dziwny jest ten świat”, z którego zasłynął w 2011 roku w telewizyjnym programie X Factor. Jako kolejną piosenkę artysta zaśpiewał „Color of your life”, którą zaprezentował w 2016 roku na Konkursie Piosenki Eurowizji. Podczas niej widownia rozbłysła od świateł telefonów, którymi podświetlała, rozdawane przed koncertem, papierowe serca. Już pierwsze minuty koncertu dały artyście okazję do zaprezentowania swojego niezwykłego wokalu, wyróżniającego się specyficzną chrypą i odwagą w wyciąganiu wysokich i szczególnie wymagających dźwięków. Zaskoczeniem dla toruńskiej publiczności mogły być występy siostry artysty – Marleny Szpak. Kobieta zaprezentowała swój talent śpiewając utwory operowe. Szczególnym punktem koncertu był, wykonany przez rodzeństwo, operowy utwór „E piu ti penso”. Dzięki niemu toruńska publiczność mogła poznać Michała z nowej, niezwykłej strony. Tak delikatna, choć trudna, piosenka była czymś nieoczekiwanym w wykonaniu znanego z kontrowersyjnego wyglądu artysty. Jednak piosenkarz udowodnił swoją wszechstronność w niezwykłym duecie z siostrą. Rodzeństwo wystąpiło też razem w ramach piosenki „Bo życie takie jest”. Tym utworem zakończyła się pierwsza część występu Michała Szpaka w Toruniu.
Drugi etap koncertu był dużo bardziej swobodny. Michał w końcu przywitał się z toruńską publicznością. Wyraził swoją radość z tego, że mógł odwiedzić Miasto Pierników w tak szczególny dzień – w święto zakochanych. Opowiedział o swojej trasie koncertowej – Classica Tour. Artysta zaśpiewał dwa utwory ze swojego platynowego albumu „Byle być sobą”. Piosenkę tytułową oraz utwór „Rosanna”, który zadedykował wszystkim kobietom zgromadzonym tego wieczora na sali Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Na zakończenie artysta zaśpiewał, przygotowany na ten wieczór, cover piosenki „Płonie stodoła”. Za jej aranżacje odpowiadał, towarzyszący artyście w trasie koncertowej, kwartet Classic Sisters.
Po zakończonym występie publiczność podziękowała Michałowi i Marlenie Szpak oraz muzykom owacjami na stojąco. Potem długimi oklaskami i okrzykami przywołała artystów z powrotem na scenę. W ramach bisu toruńska publiczność mogła raz jeszcze usłyszeć „E piu ti penso” w wykonaniu rodzeństwa. Po zakończonym koncercie słaby stan zdrowia Michała Szpaka nie pozwolił mu wyjść do publiczności, jednak fani mogli zdobyć autograf od jego siostry Marleny.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 9092

IMG 9098

IMG 9113

IMG 9126

IMG 9136

IMG 9141

IMG 9141

IMG 9240IMG 9171

IMG 9220

IMG 9240

IMG 9288

IMG 9306

Data: 2018-02-17
1374
Aktualności

Narodowy Balet Gruzji – występ Sukhishvili w Toruniu

Zespół Sukhishvili wystąpił na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w pierwszy wtorek lutego. Gruzińska grupa baletowa zachwyciła publiczność skomplikowaną choreografią połączoną z elementami akrobacji przy akompaniamencie granej na żywo muzyki.

O popularności zespołu świadczy choćby długość kolejki, jaka uformowała się przed gmachem CKK Jordanki. Publiczność tego wieczoru składała się z przedstawicieli każdego pokolenia – na występ przyszły rodziny z małymi dziećmi, młodzież, a także osoby starsze. Każda grupa bawiła się wyjątkowo – nikt nie był obojętny na skomplikowaną choreografię, barwne stroje i skoczną muzykę. Widzowie z podziwem śledzili skomplikowane kroki tancerzy i z zapartym tchem obserwowali niebezpieczne akrobacje.

Formacja Sukhishvili zaprezentowała wiele układów tanecznych, które były połączeniem niezwykłej gracji i imponującej siły. Każdy z nich otrzymał od publiczności gromkie brawa i okrzyki aprobaty. Od romantycznych i delikatnych układów damsko-męskich, które opowiadały miłosne historie, po dynamiczne i niebezpieczne choreografie, podczas których tancerze inicjowali scenę walki na miecze. W ramach tego układu ze ścierających się ostrzy sypał się snop iskier, a odgłosy uderzenia dodatkowo podkreślały rytm słyszanej wtedy muzyki. Mimo dynamicznych układów, podczas których na scenie występowało wielu tancerzy, każdy krok stawiany przez artystów był precyzyjny i równy. Idealne zgranie tancerzy sprawiło, że występ był niezwykle estetyczny w odbiorze. Zwłaszcza w zestawieniu z barwnymi i nieraz błyszczącymi strojami. Kobiety tańczące w długich sukniach zdawały się sunąć niczym zjawy nad sceną. Mężczyźni zachwycali skomplikowanymi figurami akrobatycznymi, licznymi wyskokami i piruetami w zawrotnym tempie. Damska część zespołu wykonywała zwykle układy pełne gracji i wdzięku, charakteryzujące się mniejszą dynamiką niż tańce męskie, jednak nadrabiające elegancją i urokiem. Wśród  z nich znalazł się tradycyjny, gruziński taniec „samaia”. Podczas niego trzy kobiety, ubrane w ozdobne stroje, tańcem opowiadały o trzech obliczach królowej Tamar.

Podczas występu nie zapomniano o znajdującej się na scenie orkiestrze. Momentami tancerze schodzili ze sceny, by uwaga publiczności mogła skupić się wyłącznie na muzykach. Również takie fragmenty przedstawienia cieszyły się wielkim uznaniem ze strony publiczności, udowadniając, że orkiestra zespołu Sukhishvili wykonała nie mniejszą pracę niż występujący w niej tancerze.


Po zakończeniu ostatniego tańca, przygotowanego na ten wieczór, publiczność nagrodziła zespół owacjami na stojąco. Trwały one na tyle długo, by zachęcić grupę do powtórnego wykonania najbardziej spektakularnych fragmentów z ostatniego układu. Zespół Sukhishvili we współpracy z ORBI Group przygotował dla publiczności zaskakującą niespodziankę – losowanie, w ramach którego, wylosowany został zwycięzca, który pojedzie na zapoznawczą wycieczkę do Gruzji. W ramach wydarzenia na terenie CKK Jordanki widzowie mogli zaopatrzyć się w płyty z występami zespołu i atrakcyjne pamiątki.
Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2347

IMG 2372

IMG 2526

IMG 2561

IMG 2632

IMG 2652

IMG 2670

IMG 2711

Data: 2018-02-07
378
Aktualności

Kubański wieczór w Toruniu – występ Pasion de Buena Vista

Gorące, latynoskie rytmy, kolorowe stroje i pełen pasji taniec – to tylko część atrakcji przygotowanych przez Pasion de Buena Vista. Ostatniego dnia stycznia, na toruńskiej scenie, swoimi głosami czarowali między innymi Maida Grandeurs i Antonio Castro. Zmysłową oprawę taneczną zapewnili artyści, wywodzący się z popularnego nocnego klubu Hawany – kabaretu Tropicana. Wszystko to w połączeniu z graną na żywo muzyką sprawiło, że na jeden zimowy wieczór można było poczuć gorące, karaibskie słońce.
Zespół już od rana przygotowywał się na swój występ – sala została zagospodarowana specjalnie na potrzeby wydarzenia. Zniknęła platforma ze wznoszącymi się rzędami siedzeń. Toruńskiej publiczności zaproponowano za to tradycyjnie ustawione, eleganckie krzesła – by zapewnić widzom jak najlepszą perspektywę podczas oglądania show. Sama scena również została przyozdobiona na ten wieczór. Ilustracja za artystami przypominała ulice gorącej Hawany, co dodatkowo podkreślała ustawiona na scenie replika klasycznego, amerykańskiego samochodu z lat pięćdziesiątych. Atmosferę dopełniło oświetlenie i dym otaczający artystów.
Grupę Pasion de Buena Vista tworzą w większości artyści występujący niegdyś z legendarnym Buena Vista Social Club. Ranga popularności tego znanego kubańskiego zespołu sprawiła, że w 1999 roku powstał o nich wyjątkowy film. Dziś Pasion de Buena Vista swoim repertuarem podtrzymuje tradycje kubańskiej zabawy, jaką niegdyś rozpoczęło Buena Vista Social Club. Nic więc dziwnego, że toruńska publiczność tak łatwo dała się porwać urokowi występu Pasion de Buena Vista. Część gości nie potrafiła oprzeć się energetyzującym dźwiękom i naśladując tancerzy entuzjastycznie poruszała się do porywającej muzyki. Podczas jednego z utworów artyści zaprosili sporą część widowni, by dołączyła do nich na scenie gdzie nauczono ich kilku podstawowych kroków tanecznych. Zarażona energią, pasją i humorem publiczność nie potrafiła odmówić sobie udziału w zabawie i długo tańczyła na podium pod okiem artystów. Po skończonej piosence członkowie Pasion de Buena Vista gorąco dziękowali każdemu, kto towarzyszył im wtedy na scenie. Przy okazji innego utworu tancerze wykonali skomplikowaną choreografię w niezwykłych, fluorescencyjnych strojach kontrastujących z panującym wtedy półmrokiem. Warto nadmienić, że mimo niewątpliwej bariery językowej – choć, by ułatwić komunikacje, większość spektaklu prowadzona była w języku angielskim – zespół wyjątkowo dobrze porozumiewał się z publicznością. Zachęcał ludzi do tańca, śpiewania i wspólnej zabawy. Toruńscy widzowie rozpoznali takie przeboje jak „Guantanamera”, „Quizás, Quizás, Quizás” czy niezwykle romantyczne „Besame mucho”.
Gdy artyści zaśpiewali ostatnią piosenkę publiczność nagrodziła ich zasłużonymi owacjami na stojąco. Zachęcony tym zespół przedłużył kubański wieczór bisem. Podczas niego nikt z publiczności nie usiadł z powrotem na swoim miejscu – każdy bawił się do ostatnich wygranych i wyśpiewanych nut. Kilka chwil po zakończonym występie główni wokaliści Pasion de Buena Vista podpisywali chętnym swoje płyty i plakaty.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2296

IMG 2231

IMG 2227

IMG 2202

IMG 2136

Data: 2018-02-05
174