+48 516 277 831
biuro@jordanki.torun.pl
Najbliższe wydarzenie:
  • Polski (PL) Polski (PL)

Wydarzenia


categoryimage
Inne

Aktualności

Zobacz wszystkie
Aktualności

Spraw by CKK Jordanki stało się Nowym Cudem Polski

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki może zostać jednym z nowych 7 Cudów Polski w konkursie organizowanym przez National Geographic Traveler Poland! Jest to 6 edycja tego konkursu.
O wyborze do grona Nowych Cudów Polski zadecydują głosy internautów. W plebiscycie można oddać swój głos do 31 sierpnia br. na stronie www.7cudow.national-geographic.pl.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to 22.000 m2 wyjątkowej architektury zlokalizowanej w samym sercu Torunia.  Budynek dla publiczności został otwarty w grudniu ubiegłego roku. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji i kongresów, nawet dla 1200 uczestników. Centrum mieści dwie sale koncertowe które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Światowej sławy architekt Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi.

Data: 2016-07-28
25
Aktualności

Jordanki na Światowym Festiwalu Architektury

Światowy Festiwal Architektury ogłosił nominacje za rok 2016. Na liście nie zabrakło również polskich akcentów, pośród nominowanych znalazło się toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki projektu Menis Arquitectos.


Światowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival) jest jednym z najbardziej prezstiżowych festiwali  architektonicznych, w trakcie którego prezentowane są  i nagradzane najaważniejsze realizacje architektoniczne, które powstały w minionym roku na świecie. W tegorocznej edycji nominowano 343 budynki, nagrody zostaną rozdane w 32 kategoriach.
Ceremonia wręczenia tej prestiżowej nagrody odbędzie się w listopadzie. Największą listę projektów, spośród 58 krajów zgłosiła Wielka Brytania. Budynki pochodzą ze znanych pracowni m.in. Zaha Hadid Architects, Studio Gang, ale i tych mniejszych. W zeszłym roku tytuł przypadł projektantom z Biura Ole Scheerena.

Na tegorocznej liście nie zabrakło  również nominacji dla budynków, które powstały w Polsce. Pośród nominowanych znalazło się toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki projektu Menis Arquitectos; Muzeum Śląskie w Katowicach projektu Riegler Riewe Architekten, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Living Garden House w Izbicy, Arka Koniecznego w Brennej - wszystkie trzy projektu KWK Promes, Field House w Głogowie projektu Blank Architects, Kurkowa 14 & Dubois 41 we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa, Szczeciński Teatr Letni projektu Flanagan Lawrence oraz projekt Stacja Paliwowa Przyszłości, Warszawa, KAMJZ.
To nie pierwszy raz kiedy CKK Jordanki pojawia się na tym festiwalu. Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie projekt Centrum został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości.
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki dla publiczności zostało otwarte w grudniu 2015 roku.  Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z historycznym dziedzictwem Torunia. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji i kongresów. Centrum mieści dwie sale koncertowe które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy. Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi.

Data: 2016-07-18
109
Aktualności

Jordanki docenione w szesnastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

W środę w budynku naszego Centrum odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów szesnastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. Nagrodę za całokształt dokonań odebrała prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. Wyróżnienie specjalne – za budowę sali na Jordankach – przyznano Gminie Miasta Toruń.

- Co roku honorujemy zasłużone osobistości Kujaw i Pomorza, których aktywność i działania służą rozwojowi regionu w różnych obszarach. Promujemy w ten sposób twórcze, często nowatorskie, przedsięwzięcia warte naśladowania – podkreśla na stronie kujawsko-pomorskie.pl marszałek Piotr Całbecki.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w 13 kategoriach. Dodatkowo nagrodę za całokształt działalności i liczne osiągnięcia w dziedzinie sztuk muzycznych oraz działalności pedagogicznej odebrała profesor Katarzyna Popowa-Zydroń. Wśród laureatów jest w sumie 38 zasłużonych osób, zespołów i instytucji, wręczono także 29 wyróżnień oraz jedno wyróżnienie specjalne.

Lista wszystkich laureatów oraz wyróżnionych w XVI edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oto uzasadnienie wyboru:

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE otrzymuje:
Gmina Miasta Toruń – za budowę Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.
Salę zaprojektowała  hiszpańska  pracownia  Menis  Arquitectos,  która  w  2009  r.  wygrała ogłoszony przez Miasto Toruń konkurs architektoniczny. W jej wizji rzeźbiarska bryła sali,  zatopiona  w  zieleni,  nawiązuje  fakturami  i  kolorystyką  do  gotyckiej  zabudowy Torunia.  Obiekt  ma  charakter  wielofunkcyjny:  mieści sale  koncertowe  i  siedzibę Toruńskiej  Orkiestry  Symfonicznej  oraz  umożliwia  wystawianie  sztuk  teatralnych, operowych i musicali, emisję seansów filmowych i organizację kongresów i konferencji.
Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze oraz w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może  być  modyfikowana  dzięki  użyciu  mobilnych  sufitów,  zaś  sala  kameralna  jest wyposażona  w  system  kinowy  3D.  Ponadto  centrum  posiada  trzy  modularne  sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla  185  samochodów.
Budynek  został  wyróżniony  prestiżowym  tytułem  Bryła  Roku 2015.

FILMIK

Relacja z uroczystości zostanie wyemitowana na antenie TVP Bydgoszcz w sobotę, 25 czerwca o godzinie 20.00 oraz we wtorek, 28 czerwca o godzinie 19.00.

Data: 2016-06-23
182